Spolupráce v oblasti vzdělávání v přeshraničním regionu

Bildungskooperationen in der Grenzregion

logolink horizontal

Mateřská škola na výletě 

Dívky a chlapci ze 2. třídy naší mateřinky navštívili dne 28. 5. 2019 kamarády v partnerské mateřské škole v Rakousku. Naše setkání bylo plánované, a tak jsme se dlouho na shledání připravovali. Po přivítání v Harbachu jsme šli do velké tělocvičny. Společně jsme si zahráli hru „Na housenku“, která se krmila ovocem a zeleninou. Opakovali jsme si názvy těchto potravin v českém a německém jazyce. Po chvilce se housenka postupně proměnila v motýlky. Všechny děti si navlékly na zápěstí námi vyrobené barevné motýly a při létání nám zazpívali kluci a holčičky německou písničku „Schmetterling“. Pak jsme si opakovali při hře názvy částí těla: „Daumen und Daumen“ a naučili se při hudbě tancovat jako roboti. Následovala svačinka ve třídě.

Počasí nám nepřálo, a tak jsme si vystřihávali papírové kytičky, skládali lístky a vkládali je do vody. Květinky se nám záhy otevřely. Jiná skupina dětí chytala na udici zvířátka. Děvčátka zaujala kuchyňka, šlehač, panenky a také žehlicí prkno s dřevěnou žehličkou. Zajímavý byl pokojíček s panenkami. Kluci si hráli v koutku s magnetickou stavebnicí, přidali se ke stavbě s dřevěnými kvádry a objevili novou umělohmotnou stavebnici na montování aut. Děti procházely jednotlivými hracími koutky ve třídě. Po delší době jsme se rozhodli, že se půjdeme podívat na školní zahradu. Všude bylo mokro po dešti, ale to nám nevadilo. Děvčátka se houpala na houpačce a kluci okusili širokou skluzavku. Nastal čas loučení, fotografování a předání dárků. Po takto zdařilém dopoledni, naplněni hezkými zážitky z nového prostředí, jsme odjeli na oběd do své školky.

Školní rok se chýlí ke konci a s ním chci poděkovat panu řediteli PaedDr. Jaroslavu Balášovi, který podporoval v MŠ i ZŠ výuku německého jazyka a aktivity spojené s projektem BIG ATCZ5.

 

V druhém pololetí roku 2018 se v rámci projektu BIG ATCZ5 uskutečnila řada partnerských setkání s ukázkami výuky cizích jazyků, které nesly témata od podzimu do zimy. V závěru období si děti vzájemně tvořili a posílali vánoční přáníčka.

MŠ Slavonice

MŠ Svatý Jan nad Malší

Na začátku školního roku se ve dnech 30. 8. – 1. 9. 2018 v hotelu Biograf již podruhé konal Průvodní jazykově metodický seminář pro realizátory aktivit. Seminář byl veden kvalifikovaným lektorem DaF/DaZ panem Michaelem Hofmannem a paní Mgr. Janou Hofmannovou, PhD., odborným pracovníkem JčU. 

Pro všechny účastníky bylo v rámci projektu hrazeno ubytování i stravování. Studovny a učebny, ve kterých byly semináře realizovány, disponovaly novým technickým zázemím. Lektoři velmi dbali na rozšíření jazykové dovednosti, výslovnosti a gramatice všech účastníků, kteří také řešili v roli žáků konkrétní úlohy vyplývající z tematického zaměření semináře.

Semináře měli velmi pozitivní ohlasy od všech účastníků. Na závěr si odnesli mnoho metodického materiálu a nápadů, jak si obohatit práci s žáky.

 

Partnerství ZŠ Nová Bystřice – VS Heidenreichstein 

Velmi milé a příjemné setkání (25. 6. 2018) v rámci partnerství základních škol Nová Bystřice a Heidenreichstein v přírodním prostředí plném rostlin a vůně. Moc jsme našim rakouským kolegyním děkovali. Děti byly nadšené.  Vyměnili jsme si další zkušenosti o sousedním regionu, došlo k bezprostřednímu posílení přeshraničních vazeb.

Děti vyprávěly, co všechno musí svým rodičům v Heidenreichsteinu ukázat a že se společně do přírodního parku určitě vrátí. Dostaly tak hezký tip na prázdninový výlet nedaleko našeho města.

 

Hravé odpoledne s dopravní tématikou

Dne 29. 5. 2018 proběhlo v MŠ Na Sadech v Českých Velenicích projektové odpoledne v rámci projektu BIG ATCZ5. V 16 hodin jsme se sešli ve třídě Kuřátek, abychom rodičům a známým dětí předvedli několik ukázek toho, co jsme se během roku naučili. Vystoupení dětí se setkalo s velkým ohlasem a všichni byli na své ratolesti náležitě hrdi. Protože se odpoledne neslo ve znamení dopravní tématiky, tak jsme svou další pozornost věnovali přehlídce modelářských letadel a výkladu o nich. Děti si mohly exponáty osahat, opatrně si s nimi pohrát a rodiče se dozvěděli nové informace o tomto neobvyklém koníčku. Vzhledem k velkému větru a celkové nepřízni počasí jsme museli ukázky venku velmi omezit. Nakonec si mohly děti obejít jednotlivá stanoviště, kde pro ně byly připraveny různé úkoly nebo hry. Zde si mohly spolu s rodiči procvičit motoriku, zahrát si německé pexeso nebo pojmenovat obrázky v německém jazyce. Celé odpoledne se velmi vydařilo, a i přes nepřízeň počasí jsme si to společně užili.

Marie Čermáková, MŠ České Velenice 

Kalendář akcí

červenec 2019
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Kalendář projektových akcí

11 zář 2019
10:00 - 16:00
Komunikační dovednosti - Mgr. Karel Opravil - seminář Tábor