Spolupráce v oblasti vzdělávání v přeshraničním regionu

Bildungskooperationen in der Grenzregion

logolink horizontal

Hravé odpoledne s dopravní tématikou

Dne 29. 5. 2018 proběhlo v MŠ Na Sadech v Českých Velenicích projektové odpoledne v rámci projektu BIG ATCZ5. V 16 hodin jsme se sešli ve třídě Kuřátek, abychom rodičům a známým dětí předvedli několik ukázek toho, co jsme se během roku naučili. Vystoupení dětí se setkalo s velkým ohlasem a všichni byli na své ratolesti náležitě hrdi. Protože se odpoledne neslo ve znamení dopravní tématiky, tak jsme svou další pozornost věnovali přehlídce modelářských letadel a výkladu o nich. Děti si mohly exponáty osahat, opatrně si s nimi pohrát a rodiče se dozvěděli nové informace o tomto neobvyklém koníčku. Vzhledem k velkému větru a celkové nepřízni počasí jsme museli ukázky venku velmi omezit. Nakonec si mohly děti obejít jednotlivá stanoviště, kde pro ně byly připraveny různé úkoly nebo hry. Zde si mohly spolu s rodiči procvičit motoriku, zahrát si německé pexeso nebo pojmenovat obrázky v německém jazyce. Celé odpoledne se velmi vydařilo, a i přes nepřízeň počasí jsme si to společně užili.

Mgr. Lenka Lužická, MŠ České Velenice 

Předškoláci na výletě společně s partnerskou MŠ z Harbachu

Dne 29. 5. 2018 odjeli předškoláci autobusem do Harbachu. Byl naplánován společný výlet s tamními dětmi do motorického parku v Hirschenwies. Předchozí den u nás hodně pršelo, a tak jsme měli my dospělí největší obavu, jak to bude vypadat v lese.
Pomalu jsme se vydali prozkoumávat atrakce mezi stromy. V zástupu jsme našlapovali na různě široké a vysoké dřevěné schůdky. Někdo chodil sám, ale zejména mladším dětem pomáhaly paní učitelky. Záhy se utvořily různě velké skupinky dětí. Některé postupovaly svižněji, jiné pomalu. Dětem se nejvíce líbila houpačka se silným lanem a svisle zavěšenými provazy, kterou stojící děti na laně rozhoupávaly. Chlapci a děvčata se k ní několikrát vraceli a dohadovali se, kdo nastoupí a bude se houpat. Okružní trasou v lese na nás čekalo hodně nejrůznějších lákadel. Ovšem metr vysokým kládám, které byly kluzké jsme se radši vyhnuli.
Zajímavé bylo vytvořené mraveniště z provázků, bludiště mezi keři, boxovací pytel zavěšený na stromě, dráha z provazů pro chodce s přidržováním se dřevěného madla. Po cestě jsme několikrát nastoupili na prkenné plochy, kde jsme udržovali rovnováhu. Po zvládnutí většího počtu naplánovaných překážek jsme se nasvačili. Některé děti poposedávaly a jiné odcházely opět mezi stromy objevovat něco dalšího.
Později nás přišla pozdravit paní starostka z Harbachu. Harbašské děti jí zpívaly česky a my zazpívali oblíbené písničky německy. Na přítomných nebyla vidět únava, někteří neustále chodili sem a tam, naskakovali na lana a prolézali průlezkami na louce. Děti obou školek byly promíchané, spokojené a nadšené. Před rozloučením byla domluvena návštěva harbašské mateřské školy u nás. Všichni dospělí si pochvalovali pěknou procházku lesem a uskutečnění dalšího výletu, který se nám podařilo zorganizovat díky projektu BIG ATCZ5.

Magda Mikšovská, ZŠ a MŠ Horní Stropnice

 

 

Projektový den ZŠ České Velenice

V pondělí 28. 5. 2018 se v rámci projektu BIG ATCZ5 uskutečnil projektový den ZŠ České Velenice s názvem Hravé odpoledne. Projektový den se konal v MŠ Na Sadech v Českých Velenicích od 16 hodin za přítomnosti rodičů, prarodičů a kamarádů. Nejdříve se konalo vystoupení žáků z kroužku NJ. Všichni žáci se postupně představili a pak společně zazpívali a pohybově doprovodili dvě německé písničky. Třetí písničku naučili i své rodiče a kamarády. Poté následovaly různé aktivity zaměřené na téma dopravní prostředky. Mohli jsme si zahrát pexeso, složit puzzle nebo vybarvit obrázky s dopravními prostředky. Nejzajímavější byla ukázka leteckých modelů a dronů. Žáci si mohli letecké modely nejen prohlédnout, ale i osahat. Dozvěděli se spoustu zajímavostí o letadlech i jejich využití. Byla zodpovězena spousta zvídavých otázek. Některé letecké modely jsme mohli vidět i v pohybu. Na závěr dostal každý žák malý model letadla, který si mohl sestavit a vyzkoušet jeho letecké vlastnosti. Pro účastníky bylo přichystáno občerstvení. Odpoledne se nám líbilo a odnesli jsme si spoustu nových zážitků.


Mgr. Jana Zemánková, ZŠ České Velenice 

Exkurze studentů z Lince v jihočeských školkách

Dne 15. května 2018 se v rámci projektu BIG ATCZ5 uskutečnila exkurze studentů BAfEP, kteří se připravují na své budoucí povolání pedagogů v MŠ, ve dvou jihočeských školkách, a to v ZŠ a MŠ Borek a v MŠ Preslova v Českých Budějovicích. Protože studentů bylo téměř padesát, rozdělili se na dvě skupiny, které postupně navštívily obě zařízení. V obou školkách byli srdečně přivítáni a dozvěděli se mnoho zajímavého o předškolním a školním vzdělávání a viděli běžný režim dětí v ČR, který prostřednictvím četných dotazů srovnávali s rakouskými poměry.

Kromě prohlídky MŠ, v případě Borku ZŠ i MŠ, zhlédli studenti ukázky práce učitelek zapojených v projektu s dětmi seznamujícími se s německým jazykem, které sklidily velký potlesk. Po návštěvě školek následovalo pozvání na oběd a odpolední program v sídle ZVaS, kde studenty čekala prezentace předškolního vzdělávání v ČR v podání paní Ludmily Tomanové z Odboru školství, mládeže a tělovýchovy Krajského úřadu Jihočeského kraje doplněná o informace z pohledu ČŠI, kterou zastupovaly Mgr. Dana Machová a Mgr. Zdeňka Dufková. Poté už se studenti plni dojmů a informací vypravili na zpáteční cestu. Exkurze se velice vydařila a už teď se těšíme na další návštěvu.

Tým BIG ATCZ5

 

Projektový den v MŠ Horní Stropnice u příležitosti oslavy Dne matek

Dne 9. 5. 2018 se uskutečnila oslava Dne matek spojená s vytvářením voňavého překvapení pro maminky. Za účasti pana místostarosty Ing. Františka Vaněčka, pana ředitele ZŠ a MŠ PaedDr. Jaroslava Baláše a koordinátorky projektu BIG ATCZ5 Mgr. Vlasty Křičkové se konala besídka dětí, které se v rámci projektu seznamují s německým jazykem.

V úvodu kulturního vystoupení chlapci a holčičky předvedli ukázku z výuky cizího jazyka. Zazpívali písničky: Guten Tag, Ich bin krank, Bananen, Regen. Společně s paní učitelkou při hrách ukázali, jak umí reagovat na otázku: Wer fehlt? Was ist das? Wo sind Vitamine? Děti dále ukázaly, jak umí zahrát „Auf die Geige fidli, fidli...“ Rodičům se velmi líbila didaktická hra: „Eins, zwei, drei, ich bin hier...“ V této části se malí žáčci navzájem vyvolávali a řídili si hru sami. V další části besídky přítomní sledovali písně, básně a tanečky v českém jazyce. Poté se maminky společně s dětmi přemístily do třídy, kde pro ně byla připravená rukodělná činnost s paní Petrou Frojdovou z Českých Budějovic. Třída byla od samého začátku provoněná bylinkami, na stolečcích vykukovala nejrůznější lákadla a děti nahlížely do kelímků se solí, lahviček s bylinkami, do barevných formiček...V průběhu dvou hodin rodiče s dětmi vyráběli mýdla, lůj na rty a barevnou sůl. Během tvoření se všichni měli možnost občerstvit dobrotami upečenými maminkami. Také se podávala káva a čaj. Atmosféra při tvoření byla pracovní, všichni malí i velcí byli příjemně naladěni a svými výtvory mile překvapeni.


Magda Mikšovská, ZŠ a MŠ Horní Stropnice

 

Kalendář akcí

září 2018
Po Út St Čt So Ne
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Kalendář projektových akcí

03 říj 2018
09:00 - 15:00
S pohadkou to dokazu v ČB