BIG ATCZ5
Spolupráce v oblasti vzdělávání v přeshraničním regionu
Bildungskooperationen in der Grenzregion
Datum: 9. 10. 2019
Závěrečné setkání projektu v Českých Budějovicích bylo reflexí zapojených škol, zástupců regionálních veřejných subjektů a Leaderpartnera.
Na programu setkání bylo především ohlédnutí se a zhodnocení projektu. Koordinátoři projektu shrnuli cestu od počátečního plánování až po naplňování a uskutečňování v praxi, kterou celý projektový tým ušel. A to že bylo co hodnotit a za čím se ohlédnout, dokázali výčtem proběhlých seminářů DVP, partnerských setkání, počty účastníků, dětí zapojených do seznamování s jazykem partnera, výjezdy do partnerských regionů a porovnání odlišných způsobů vzdělávání a řízení lidí.
Mgr. Hofmannová, Ph.D. z katedry germanistiky jihočeské Univerzity pohovořila o ABC v učení se cizímu jazyku a podala účastníkům tipy na učení se cizímu jazyku. Mgr. Talířová z českokrumlovského gymnázia prezentovala výstupní materiál Každodenní němčina v naší mateřské škole, od zadání, počátečních otázek a východisek až po finální produkt.
V závěrečné části dostali prostor zapojené školy, které byly oceněny za aktivní spolupráci a přínos pro rozvoj projektu a modulů v budoucnu.
Reportáž jihočeského závěrečného setkání byla odvysílána na regionální TV.
Datum:. 8. – 9. 6. 2019
Typ akce: Vzájemná setkávání s cílem integrované spolupráce
O druhém červnovém víkendu se do Jindřichova Hradce sjeli rodiče a děti z Lipenska a Horního Rakouska, aby společně prožili víkend bohatý na aktivity.
Všichni společně navštívili ZOO Ohrada , vyzkoušeli svoje znalosti jazyka partnera při poznávání jednotlivých zvířat a při vyplňování pracovních listů. V odpoledním programu se o dětské aktivity postarali praktikanti, kdy zněla společně čeština i němčina. Rodiče, tak měli možnost se vzájemně a nerušeně poznávat. I večerní program byl rozdělen pro rodiče a děti.
Rodiče prošli večerním kurzem ČJ – NJ, naučili se základní obraty, poznali společné a odlišné a úspěšně složili závěrečný test. Pro děti byl opět praktikanty připraven dvojjazyčný program venku na hřišti i v prostorách hotelu. Největší zájem byl o aktivity s Jiřím…
Druhý den hned po snídani všichni společně navštívili Houbový park a vydali se dobrodružnými stezkami plnit úkoly a pomocí indicií získat poklady. Děti si stihly s dopomocí dospělých opéci vuřta, zaspívat známé písničky v obou jazycích. Někteří využily tvořivou dílnu a vymalovaly si sádrovou magnetku, jiní ve volné chvilce využily netradiční dřevěné hry. Těžko se odjíždělo. Následovala procházka historickým centrem Jindřichova Hradce a návštěva Aqua show Florián. Touto nádhernou podívanou se víkend s rodiči a dětmi završil…
Zaznělo poslední Ahoj, Na-shle-da-nou, Tschuss – Gute Reise a autobusy odvezly účastníky zpět do jejich domovů.
Bei der Abschlussveranstaltung des internationalen Sprachenprojektes BIG AT-CZ in Langau (Bez. Horn) zogen heute Bildungs-Landesrätin Christiane Teschl-Hofmeister und EU-Landesrat Martin Eichtinger im Rahmen einer Pressekonferenz Bilanz.
„Umfassende Sprachkenntnisse sind Voraussetzung im Abbau von Kommunikationsbarrieren und grundlegend für ganzheitliches Erleben und Zusammenwachsen der Nachbarregionen.“ Dabei spielen nicht nur der wirtschaftliche Aspekt, sondern auch die sozialen Beziehungen und das Verständnis der Welt mit ihrer kulturellen Vielfalt eine wichtige Rolle: „Das Internationale Sprachenprojekt gibt den teilnehmenden Kinder die Möglichkeit, die Potentiale der Regionen über die Ländergrenzen hinweg zu erkennen, Kontakte aufzubauen und vielfältige wirtschaftliche wie gesellschaftliche Möglichkeiten im grenzüberschreitenden Raum zu entdecken.“
Das Projekt mit Tschechien läuft bereits seit März 2016 und noch bis Ende Oktober 2019. Insgesamt haben 64 NÖ Landeskindergärten, das entspricht 133 Gruppen, im Rahmen des Projektes damit begonnen Tschechisch zu „unterrichten“. Bei den Schulen sind es gesamt 85 (von VS, über NMS, HAK, HASCH, HTL, HLW,…) die Tschechisch als Sprache durch eine erlebnisorientierte Sprachvermittlung in lebensechten und alltagsintegrierten Situationen in den Unterricht und den Schulalltag, einbauen. „Jährlich sprechen wir also von rund 2850 Kinder und rund 630 Schüler die am Projekt teilnehmen“, erklärt Teschl-Hofmeister. Auch EU-Landesrat Martin Eichtinger ist vom Erfolg des Projektes überzeugt: „Leuchtturm-Projekte wie diese stellen das Gemeinsame vor das Trennende und helfen den Menschen seine Nachbarn besser kennen- und verstehen zu lernen. Die Sprachoffensive zeigt uns: die Zusammenarbeit über Niederösterreichs Ländergrenzen hinweg funktioniert.“
Die NÖ Sprachenoffensive
Die NÖ Sprachenoffensive ist eine Initiative des Landes Niederösterreich, die für Kinder und Jugendliche die Möglichkeit bietet, die Nachbarsprachen Tschechisch, Slowakisch und Ungarisch in Kindergärten und Schulen zu erlernen. Die Initiative wurde 2003 gestartet und feierte im vergangenen Jahr ihr 15-jähriges Jubiläum. „Seit Beginn der Sprachenoffensive haben nun schon mehr als 16.500 Kinder in 112 Kindergärten sowie über 56.780 Schülerinnen und Schüler in über 140 Schulen ihre sprachlichen Grundkenntnisse in den Nachbarsprachen (Tschechisch, Slowakisch, oder Ungarisch) aneignen können“, erklärt Teschl-Hofmeister. Ziel sei die Förderung sprachlicher, sozialer sowie interkultureller Kompetenzen von Kindern und Jugendlichen. „Denn wir wissen, mit einer erhöhten Sprachkompetenz eröffnen sich für unsere Kinder und Jugendliche große Chancen im künftigen Lebens-, Bildungs-, Wirtschafts- und Kulturraum.“
Bildungskooperationen in den Grenzregionen
Die Abteilung Kindergärten im Amt der Niederösterreichischen Landesregierung startete als Lead Partner in der EU-Förderperiode 2014-2020 drei neue EU-Projekte in den Förderprogrammen INTERREG V-A Österreich-Tschechien, Slovakia-Österreich und Österreich-Ungarn. Die Titel der Projekte lauten jeweils „Bildungskooperationen in der Grenzregion” (BIG AT-CZ, BIG SK-AT, BIG AT-HU). Es handelt sich um drei formal voneinander unabhängige Projekte, die in Niederösterreich die strategische Zielsetzung der NÖ Sprachenoffensive verfolgen.
Mateřská škola na výletě
Dívky a chlapci ze 2. třídy naší mateřinky navštívili dne 28. 5. 2019 kamarády v partnerské mateřské škole v Rakousku. Naše setkání bylo plánované, a tak jsme se dlouho na shledání připravovali. Po přivítání v Harbachu jsme šli do velké tělocvičny. Společně jsme si zahráli hru „Na housenku“, která se krmila ovocem a zeleninou. Opakovali jsme si názvy těchto potravin v českém a německém jazyce. Po chvilce se housenka postupně proměnila v motýlky. Všechny děti si navlékly na zápěstí námi vyrobené barevné motýly a při létání nám zazpívali kluci a holčičky německou písničku „Schmetterling“. Pak jsme si opakovali při hře názvy částí těla: „Daumen und Daumen“ a naučili se při hudbě tancovat jako roboti. Následovala svačinka ve třídě.
Počasí nám nepřálo, a tak jsme si vystřihávali papírové kytičky, skládali lístky a vkládali je do vody. Květinky se nám záhy otevřely. Jiná skupina dětí chytala na udici zvířátka. Děvčátka zaujala kuchyňka, šlehač, panenky a také žehlicí prkno s dřevěnou žehličkou. Zajímavý byl pokojíček s panenkami. Kluci si hráli v koutku s magnetickou stavebnicí, přidali se ke stavbě s dřevěnými kvádry a objevili novou umělohmotnou stavebnici na montování aut. Děti procházely jednotlivými hracími koutky ve třídě. Po delší době jsme se rozhodli, že se půjdeme podívat na školní zahradu. Všude bylo mokro po dešti, ale to nám nevadilo. Děvčátka se houpala na houpačce a kluci okusili širokou skluzavku. Nastal čas loučení, fotografování a předání dárků. Po takto zdařilém dopoledni, naplněni hezkými zážitky z nového prostředí, jsme odjeli na oběd do své školky.
Školní rok se chýlí ke konci a s ním chci poděkovat panu řediteli PaedDr. Jaroslavu Balášovi, který podporoval v MŠ i ZŠ výuku německého jazyka a aktivity spojené s projektem BIG ATCZ5.
V druhém pololetí roku 2018 se v rámci projektu BIG ATCZ5 uskutečnila řada partnerských setkání s ukázkami výuky cizích jazyků, které nesly témata od podzimu do zimy. V závěru období si děti vzájemně tvořili a posílali vánoční přáníčka.
MŠ Slavonice
MŠ Svatý Jan nad Malší
© 2016 ZVaS České Budějovice, provozováno na Joomla!